Skip to Content

کنفرانس توسعه ی همکاری های آتی علمی ایران و اتریش در دانشگاه خوارزمی برگزار می شود

 
 
 
به گزارش روابط عمومی، کنفرانس توسعه ی همکاری های آتی علمی ایران و اتریش روز یکشنبه 26 دی ماه در دانشگاه خوارزمی برگزار می شود.
دکتر غلامرضا کریمی مدیر همکاری های علمی بین المللی در خصوص این نشست و اهداف آن گفت با انتخاب دانشگاه خوارزمی به عنوان هماهنگ کننده ی همکاری های علمی بین المللی دانشگاه های ایران با کشور اتریش، از آنجا که توسعه ی روابط با کشورهای مختلف در عرصه­های علمی و دانشگاه در اولویت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفته و در راستای سیاست واگذاری امور به دانشگاه­ها، مسئولیت هر کشور به عهده ی یک دانشگاه خاص واگذار شده تا بخشی از عملیات اجرایی مربوط به فعالیت­های علمی و دانشگاهی آن کشور را انجام دهد. از پنج ماه گذشته که هماهنگی با کشور اتریش به عهده ی دانشگاه خوارزمی گذاشته ­شد، پس از پیگیری های متعدد با وزارت علوم، سفر هیأت اتریشی در تابستان امسال به ایران انجام شد که ضمن بازدیدی که از دانشگاه ما داشتند، در خصوص نحوه ی همکاری های علمی دانشگاهی توافقاتی صورت گرفت.
دکتر کریمی افزود: در سفر اخیر هیأت عالی رتبه متشکل از 21 تن از نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و اقتصاد فدرال اتریش و دانشگاه های اتریش از 24 تا 26 دی به ایران، در روز شنبه 25 دیماه جلسه ی مشترک در باره ی محورهای همکاری در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با رؤسای دانشگاه ها برگزار خواهد شد. بعد از ظهر، جلسه ی تدوین قرارداد اجرایی بین ایران و اتریش با حضور دکتر سبحان اللهی، بررسی نهایی خواهد شد.    
روز یکشنبه 26 دیماه، در کنفرانس همکاری های آتی ایران و اتریش، دانشگاه خوارزمی، پذیرای هیأت 21 نفره ی اتریش و رؤسای دانشگاه ها، مدیران دفتر همکاری های بین المللی و مدیران پژوهشی حدود 70 دانشگاه در سراسر کشور است.
مدیر دفتر همکاری های علمی بین المللی در خصوص برنامه های کنفرانس گفت: در این کنفرانس نماینده ی اتریش و معاون آموزشی وزارت علوم دکتر شریعتی گزارشی از آموزش عالی در ایران و اتریش ارائه خواهند کرد و دکتر سبحان اللهی به عنوان میزبان، گزارشی از دانشگاه خوارزمی خواهد داشت و پنج تن از هیات اتریش و پنج تن از طرف ایران، گزارش ملی ارائه خواهند کرد.
تشکیل کارگروه برای ایجاد زمینه ی لازم جهت ارتباط مستقیم با اعضای هیأت علمی و مدیران دانشگاه های ایران و دانشگاه های اتریش، نهایی شدن قرارداد اجرایی پروژه های مشترک ایران و اتریش، اختصاص بودجه ی 400 هزار یورو (200 هزار یورو از سوی اتریش و 200 هزار یورو از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران) به پروژه هایی که به صورت مشترک با همکاری ایران با کشور اتریش صورت می گیرد، تعریف دوره های فوق لیسانس  و دکترای مشترک با دانشگاه های اروپایی و اتریش، اجرای پروژه ها در حوزه­های مختلف و ایجاد آزمایشگاه های مشترک، از مواردی است که در چارچوب کارهای مشترک انجام خواهد شد.
دکتر کریمی در زمینه ی تخصص هیأت اتریشی افزود: این هیأت متشکل از متخصصان حوزه های مهندسی نفت، علوم انسانی، تعلیم و تربیت، علوم پایه و ژنتیک، مهندسی و فناوری اطلاعات، فرهنگ و هنر و مدیریت است و از اعضای هیأت علمی دانشگاه درخواست کرد در صورتی که  در این زمینه ایده­ای دارند، با ارائه به دفتر همکاری­های بین المللی دانشگاه خوارزمی که دبیرخانه ی این همکاری هاست؛ پیش قدم شوند و با توجه به اینکه اتریش­ یکی از کشورهای مهم اتحادیه ی اروپاست، بتوانیم برای اجرای پروژه ها در حوزه های مختلف پیش قدم شویم.