ورود به پنل کاربری
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ( OLD SITE )
مدیریت روابط عمومی

برگزاری پنجمین همایش ملی علوم اجتماعی برگزاری پنجمین همایش ملی علوم اجتماعی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۹/۱۳ | 
پنجمین همایش ملی روز علوم اجتماعی روزهای سه شنبه و چهارشنبه 13 و 14 آذرماه در دانشگاه خوارزمی با حضور چهره های سرشناس این رشته، اساتید، دانشجویان و علاقمندان رشته جامعه شناسی با همکاری گروه جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی، انجمن جامعه شناسی ایران و  سایر انجمن های علوم اجتماعی در تالار ابوریحان (تهران) در حال برگزاری است. 
در روز اول این همایش آقای دکتر حبیبی ریاست محترم دانشگاه ضمن عرض خیر مقدم به شرکت کنندگان در همایش گفتند: امسال دانشگاه خوارزمی مفتخر است به اینکه یک صدمین سال خدمات علمی و پژوهشی خود را گرامی می دارد صد سالی که با فراز و فرود های زیادی همراه بوده است فراز و فرود های اجتماعی، سیاسی فرهنگی و گذر از یک انقلاب عظیم در سال 1357.
 دارالمعلمین عالی اولین نامی است که این دانشگاه بر خود پذیرفته و در ذیل این نام فعالیت های آموزشی خود را تحت عنوان آموزش معلمان و مربیان برعهده گرفته است .
دانشسرای عالی، دانشگاه تربیت معلم و در نهایت عنوان دانشگاه خوارزمی از سال ۱۳۹۱ از دیگر عناوین این دانشگاه تاکنون بوده است.
این دانشگاه از دهه 75 به بعد مجبور به تغییر ماموریت در فعالیتهای آموزشی خود شد و خوشبختانه به همت اساتید فرهیخته این دانشگاه، دانشجویان و به خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی توانست خدمات جدیدی را با نام این دانشگاه و با ماموریت های یک دانشگاه جامع به سرانجام برساند. 
در ادامه دکتر حبیبی افزود: در حال حاضر دانشگاه خوارزمی با ۱۶ دانشکده در دو پردیس تهران و کرج فعالیتهای خود را انجام می دهد.طرح توسعه دانشگاه قبل از انقلاب در منطقه حصارک کرج طراحی شد و هم اکنون پردیس دانشگاه در آن مجموعه با مساحتی بالغ بر ۲۰۰ هکتار، دانشکده های مختلف را در  خود جای داده و دانشجویان مقطع کارشناسی ما غالبا در این پردیس مشغول به تحصیل هستند. همچنین در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز دانشجویان ما در هر دو پردیس تهران و کرج مشغول به تحصیل هستند
رئیس دانشگاه خوارزمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۹ مرکز پژوهشی در دانشگاه درحال فعالیت هستند که دو  نام از این نام ها بسیار برجسته و ویژه است. یکی از این دو موسسه، موسسه ی ریاضیات است که کار خود را از پیش از انقلاب شروع کرده و دیگری موسسه ی علوم تحقیقات تربیتی است که این موسسه نیز همچون موسسه ی ریاضیات جزو موسسات نوع یک محسوب می شود
ایشان در پایان افزود: در کنار این مجموعه ها؛ ما پژوهشکده پلاسما  را داریم که یکی از برند های ویژه در کشور محسوب می شود و در خصوص کاربرد های پلاسما در علوم مختلف به تحقیق و ارائه خدمات می پردازد از طرف دیگر ما در حال پیگیری احداث شهر سلولی در پردیس کرج به عنوان یکی از راهکارهای پژوهش های کاربردی در حوزه نو زیستی هستیم همچنین دانشگاه خوارزمی در حوزه نفت نیز مشعول به فعالیت است و  پژوهشکده نفت خود را دایر کرده است.
در ادامه همایش آقای دکتر سراج زاده رئیس انجمن جامع شناسی ایران و مدیر گروه جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی به عنوان دبیر علمی همایش گفت: با توجه به اینکه امسال، یکصدمین سال تاسیس دانشگاه خوارزمی است؛ ما تصمیم گرفتیم برنامه‌ای در خصوص علوم اجتماعی نیز داشته باشیم.
وی در خصوص رویکرد دانشگاه خوارزمی در آغاز اظهار کرد: تا دهه ۷۰ هدف این دانشگاه تربیت معلم بوده است اما اکنون این دانشگاه تبدیل به یک دانشگاه جامع شده است وی خاطر نشان کرد: ما در این نشست چند انجمن داریم که هر انجمن در یک حوزه که در آن تخصص دارد تشکیل نشست می دهد که روی هم رفته در ۱۱ حیطه مختلف به گفتگو خواهیم پرداخت
سراج زاده عنوان کرد: اگر به موضوع همایش بخواهم اشاره کنم نیاز به تذکر چند نکته است؛ یکی آنکه آموزش رکن اصلی دانشگاه است و هیچ نقشی در دانشگاه ایفا نخواهد شد مگر اینکه نقش آموزش به درستی ایفا شود و به عبارتی نقش های جدیدی که برای دانشگاه ها ایفا شده نمی‌توانند جای این نقش را بگیرند.
وی اظهار کرد: ما باید رویکرد جامعه شناسی را به صورت کاربردی برای حل مشکلات جامعه استفاده کنیم و صرفا استفاده از رویکردهایی چون رویکردهای مهندسی و یا روانشناسانه نمی‌تواند مسائل امروز ایران را برطرف نماید
سراج زاده ادامه داد: امیدوارم که اجتماع علمی جامعه شناسی کشور با نگاه نقادانه ای که به خودشان دارند بتواند ضعف های خود را بشناسد، به نیازهایی که جامعه دارد توجه کرده و دانش اجتماعی را کاربردی کند.همچنین باید علوم خود را بسط دهد تا بتواند در ارکان مدیریتی جامعه از آن استفاده کند.
 
در ادمه برنامه آقای دکتر باقر ساروخانی در خصوص آموزش در دانشگاه ها گفت: دانشگاه باید محل انگیزش باشد و زمانی می تواند این اتفاق در دانشگاه بیافتد که دانشجو انگیزه داشته باشند و باز باید گفت این امر زمانی رخ می دهد که جامعه به دانشجو توجه کند و مشتاق به دانش وی باشد ساروخانی خاطرنشان کرد: وظیفه ما صرفا این نیست که اطلاعات به دانشجو و دانش آموز انتقال دهیم زیرا که اکنون از روش‌های مختلف می‌تواند این اطلاعات را به دست آورد.
وی ادامه داد: باید به وی اندیشه و اندیشیدن را آموزش دهیم، باید به دانشجو بیاموزیم که چگونه زندگی کند و دانش خود را چگونه در زندگی به کار گیرد.
شایان ذکر است پنجمین همایش ملی روز علوم اجتماعی با برگزاری پنل های تخصصی تا 14 آذرماه در دانشگاه خوارزمی ادامه دارد.
 

 
 


CAPTCHA code

دفعات مشاهده: 234 بار   |   دفعات چاپ: 7 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر