با همکاری انجمن ایرانی تاریخ و گروه تاریخ دانشگاه خوارزمی به مناسبت روز تهران برگزار شد سخنرانی با موضوع «فراز و فرود نخستین مؤسسه آموزش عالی در ایران، از دارالمعلمین مرکزی تا دانشگاه خوارزمی»

 | تاریخ ارسال: 1398/7/22 | 
روز یکشنبه ۱۴ مهر ماه مصادف با روز تهران، دانشگاه خوارزمی میزبان اساتید، تهران پژوهان، دانشجوبان و علاقه مندانی بود که برای شرکت در نشست تخصصی «فراز و فرود نخستین مؤسسه آموزش عالی در ایران، از دارالمعلمین مرکزی تا دانشگاه خوارزمی» در محل سالن ابوریحان دانشکده ادبیات و علوم انسانی گرد آمده بودند.

مراسم ساعت ۱۳ با سخنان مقدماتی آقای دکتر بیطرفان به عنوان مجری برنامه در موضوع تاریخچه آموزش و پرورش در ایران و زمینه های شکل گیری دارالمعلمین آغاز شد. پس از ایشان آقای دکتر حسین محمدی مدیرگروه تاریخ دانشگاه خوارزمی و مؤلف کتاب تاریخ دانشگاه خوارزمی، به ایراد سخنانی در باب اهمیت و جایگاه تاریخی دانشگاه خوارزمی و تحصیل کردگان در این دانشگاه پرداختند و ضمن تشریح مشکلات و زحماتی که برای جمع آوری اسناد تاریخی دانشگاه کشیده شده است، بر لزوم انجام کارهای تکمیلی در این زمینه تأکید کردند.
پس از ایشان، آقای دکتر احمد مسجدجامعی، عضو محترم شورای شهر تهران پشت تریبون قرار گرفتند و ضمن تبریک روز تهران، این روز را متعلق به مردم دانستند. ایشان ضمن تأکید بر نقش و جایگاه معلم به تشریح برنامه های شورای شهر تهران برای شناساندن قلب تاریخی تهران و نقش دانشگاه خئارزمی در این زمینه، پرداختند.

پس از سخنان آقای دکتر مسجد جامعی، جناب آقای دکتر ناصر تکمیل همایون، از پژوهشگران برجسته حوزه تاریخ تهران و دانشجویان و اساتید قدیمی دانشگاه خوارزمی سخنانی درباره تاریخچه این دانشگاه و جایگاه آن در تاریخ معاصر ایران بیان کردند که با خاطرات شیرینی از دوره تحصیل و تدریس ایشان همراه شده و مورد توجه و تشویق شرکت کنندگان قرار گرفت. بعد از ایشان نیز سرکار خانم ثقه الاسلام از کارمندان سابق و آقای فتحعلیزاده رئیس انجمن دانش آموختگان دانشگاه خوارزمی به ذکر خاطراتی از دوره کاری خود و مخصوصاً وقایع دوره انقلاب اسلامی در دانشگاه خوارزمی پرداختند. در انتهای برنامه جمعی از حضار در کنار سخنرانان عکس یادگاری گرفته و مورد پذیرایی قرار گرفتند.

دفعات مشاهده: 10256 بار   |   دفعات چاپ: 668 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

بازدید از کاخ سلیمانیه و موزه جانور شناسی استان البرز بازدید از کاخ سلیمانیه و موزه جانور شناسی استان البرز

 | تاریخ ارسال: 1398/2/16 | 
گزارش بازدید از کاخ سلیمانیه و موزه جانورشناسی استان البرز

چهارشنبه ۱۳۹۸٫۲٫۱۱
 
در روز چهارشنبه ۱۳۹۸٫۲٫۱۱ ساعت ۹ صبح جمعی از دانشجویان تاریخ با همراهی آقای دکتر محمدی مدیر گروه تاریخ دانشگاه خوارزمی برای بازدید از کاخ سلیمانیه و موزه جانورشناسی استان البرز حرکت کردند. نماینده میراث فرهنگی استان البرز سرکار خانم حکمتی که همراه گروه بودند توضیحات کاملی درباره کاخ سلیمانیه دادند که از آن بهره‌مند شدیم.کاخ سلیمانیه مربوط به دوره قاجار بوده و امروزه در محوطه دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج حدفاصل بلوار شهید چمران و امام زاده حسن واقع شده است. این بنا زیر نظر میراث فرهنگی اداره میشود.این بنا به فرمان فتحعلی شاه قاجار برای آخرین فرزند وی به نام سلیمان میرزا، برای اقامت تابستانی در باغ بزرگی توسط محمدحسین خان نظام الدوله اصفهانی ساخته شده است.ساختمان کاخ آجری است و نمای آن تزئینات ویژه ای ندارد. بنای کاخ روی پیلوت ساخته شده است. کاخ شامل تالار مرکزی بزرگ و اتاق های دوسوی آن که به منظور استراحت درنظر گرفته شده است. در تالار این بنا، دو نقاشی از عبدالله خان نقاش باشی روی دیوار کشیده شده که یکی تصویر آقامحمدخان و دیگری تصویر فتحعلی شاه و اطرافیانشان است.تالارها و فضای داخلی از انواع تزئینات شامل نقاشی های دیواری بزرگ و آینه کاری ها با سقف چوبی و همچنین تزئینات گچی اندود شده‌اند. پنجره های بسیار بزرگ بنا باعث شده فضاهای داخلی مملو از نور و روشنایی شوند.نمای بیرونی کاخ دارای قاب های آجری و اندکی نقش و نگار  است. در محوطه بنا ۲ حوض به صورت قرینه وجود دارد. در شرق ساختمان برجی در ۵ طبقه ساخته شده بود که هم اکنون کاملا تخریب شده است.این ساختمان سال ها به حالت متروک رها شده بود و این امر باعث آسیب دیدن آن شده است. میراث فرهنگی چند سالی با انجام عملیات حفاظتی شامل دیوارکشی و نصب پرده های سراسری روی نما و همچنین انجام عملیات مرمتی سعی در حفظ و احیای آن نموده است و قرار بر این است که با قرار دادن لوازم و اشیاء دوره قاجار به کاخ موزه تبدیل شود.
بازدید از موزه جانورشناسی
در محوطه دانشکده ساختمان دیگری قرار دارد که در ابتدا کاخ بوده و در دوره مظفرالدین شاه قاجار به مدرسه کشاورزی تبدیل می‌شود به نام مدرسه فلاحت مظفری و در واقع اولین مدرسه در شهر کرج بود. در دوره رضاشاه پهلوی در سال ۱۳۰۷ مدرسه به موزه جانورشناسی تبدیل می‌شود که توسط آقای دکتر جلال افشار تاسیس شده است. این موزه جنبه عمومی ندارد چون به میراث فرهنگی تعلق ندارد. بعد از تاسیس دانشگاه تهران این موزه زیرمجموعه دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران قرار گرفت و جنبه آموزش و پژوهش برای دانشجویان دانشکده کشاورزی را دارد. بازدید از موزه سالیانه فقط ۲ بار صورت می‌گیرد که امسال ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت درهای دانشکده برای بازدید عموم باز بود. دانشگاه قرار بر این است که به خاطر جنبه علمی و درآمدزایی بازدید برای عموم را پنجشنبه و جمعه آزاد بگذارد.
این مجموعه شامل گروه های مختلف پستان داران، پرندگان، خزندگان، آبزیان، نرمتنان، حشرات و گونه های زیان آور و مفید کشاورزی می شود. موزه در ۲ طبقه می باشد و در آن در حدود ۷۰۰۰ نمونه جانوری و ۳۰۰۰ گونه حشره وجود دارد که اکثر آنها در دوره مدیریت آقای دکتر افشار جمع‌آوری و در درون موزه تاکسی درمی شده است. این موزه از بزرگترین موزه جانورشناسی ایران می‌باشد. بعضی از نمونه‌ها مثل مارها داخل فورمالین نگهداری می‌شوند که سالی ۲ تا ۳ بار فرمالین تعویض می‌شود چون رسوب می‌کند.برای دفع آفات جانوران یا از سموم شیمیایی استفاده می‌شود یا نمونه‌ها فریز می‌شوند. عمر مفید نمونه‌ها هم بسته به نوع جانوران بین ۳۰ تا ۵۰ سال می‌باشد ولی بعضی از نمونه ها۶۰ تا ۷۰ سال عمر دارند. مثلاً زرافه حدود ۶۰ سال قدمت دارد که به خاطر هزینه گزافی که دارد نمیتوان آن را تعویض کرد.
در پایان دانشجویان به همراه آقای دکتر محمدی و خانم حکمتی از نمایشگاه صنایع دستی میراث فرهنگی و گل و گیاه و جانوری دانشکده کشاورزی که در محوطه دانشگاه برگزار شده بود بازدید کردند. این بازدید علمی در یک روز آفتابی با هوای بسیار مطبوع بهاری در باغ بسیار بزرگ و زیبای دانشکده از ساعت ۱۰ تا ۱۲ صبح به عمل آمده است.

دفعات مشاهده: 10952 بار   |   دفعات چاپ: 664 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر