خبر خوش برای زبان فارسی خبر خوش برای زبان فارسی

 | تاریخ ارسال: 1398/4/15 | 

معاون گسترش زبان فارسی در دانشگاه‌های خارج از کشور در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این خبر گفت: سومین دور نشست روسای مراکز بین‌المللی زبان و ادب فارسی مخصوص دانشجویان خارجی دانشگاه‌های ایران برگزار و در آن درباره مسائل و مشکلات این مراکز و تجربیات مسئولان صحبت شد. در این نشست بحث مشکلات کرسی‌های زبان فارسی هم مطرح شد که با پیگیری و محبت رئیس دانشگاه گیلان، آقای دکتر احمد رضی، آقای دکتر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفتند که تا آخر ماه جاری بخش اعظم بودجه کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی خارج از کشور اختصاص داده می‌شود. 

او افزود: پس از مدت‌ها نگرانی برای تضعیف و تعطیلی کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی، این خبر بسیاری خوبی برای ما بود. 

باقری با تشکر از رئیس سازمان برنامه و بودجه و پیگیری‌های رئیس دانشگاه گیلان بیان کرد: از آقای دکتر نوبخت سپاسگزار هستیم که توجه ویژه‌ای به بحث زبان فارسی و اهمیت آن در خارج از کشور دارند و تقاضاهای ما را بررسی کردند و برای برگزاری این کرسی‌ها بودجه‌ای را اختصاص دادند. امیدوارم که این بودجه تا آخر ماه جاری به دست ما برسد و بتوانیم استادان‌مان را اعزام کنیم و چراغ کرسی‌ها را روشن‌تر از پیش نگه داریم.

معاون گسترش زبان فارسی در دانشگاه‌های خارج از کشور درباره میزان بودجه اختصاص داده‌شده برای احیای دوباره کرسی‌های زبان فارسی توضیح داد: این بودجه تقریبا به همان میزانی است که خواسته بودیم، اما کاملا به همان مقدار دو میلیون یورو نیست، که البته از سوی سازمان برنامه و بودجه به ما ریالی داده می‌شود و ما باید ارز تهیه کنیم. با این بودجه نه همه مسائل، اما بخش اعظمی از مشکلات کرسی‌ها حل می‌شود. امید که به گوش مراکز ما در خارج از کشور برسد که ایران برای زبان فارسی همت جدی دارد و تحت هیچ شرایطی این مسئله را فراموش نمی‌کند و از اهمیت آن برای ما کاسته نمی‌شود.

بهادر باقری در پاسخ به سوالی درباره اولویت‌بندی برگزاری کرسی‌های زبان فارسی با توجه به محدودیت بودجه اظهار کرد: برای این کار باید شورای علمی‌مان را تشکیل دهیم و با توجه به میزان ارزی که می‌توانیم تهیه کنیم اولویت‌بندی می‌کنیم. مطمئنا کشورهایی که تعداد دانشجویان بیشتری دارند و تقاضای جدی‌تری دارند در اولویت هستند و اولویت‌بندی‌ای هم با توجه به نوع ارتباطات سیاسی و فرهنگی‌ای که با آن کشورها داریم، وجود دارد. همچنین زمینه رشد زبان فارسی در برخی کشورها خیلی خوب است که باید به آن توجه کنیم. به استادانی که به خاطر مشکلات ارزی برگشته‌اند کمک می‌کنیم به کشورهایی که بوده‌اند دوباره برگردند و کرسی‌ها دوباره احیا شوند، همچنین به کشورهایی که پیگیر برگزاری هستند استاد اعزام می‌کنیم.

کرسی‌های زبان فارسی در خارج از کشور پیش‌تر به علت اختصاص پیدا نکردن بودجه از سوی سازمان برنامه و بودجه به آن‌ها در معرض خطر تعطیلی قرار گرفته بودند. معاون گسترش زبان فارسی در دانشگاه‌های خارج از کشور با انتشار فیلمی از دانشجویان فارسی‌آموز گرجستانی که اشتیاق دانشجویان خارجی به فراگیری زبان فارسی زیر نظر استادان اعزامی را نشان می‌داد، درباره این موضوع هشدار داده بود. 

بهادر باقری همچنین در گفت‌وگو با ایسنا در این‌باره گفته بود: در کشورهای مختلف جهان، حدود ۲۰۰ کرسی زبان فارسی یا ایران‌شناسی موجود است که خیلی از آن‌ها مستقل هستند و سال‌هاست که با حضور استادان بومی و یا استادان ایرانی مقیم آن کشورها، زبان فارسی و فرهنگ ایرانی را گسترش می‌دهند. از این تعداد، پیش از این، بیش از ۶۰ کرسی با وزارت علوم ارتباط داشتند و برای‌شان استاد اعزام می‌شد و رونق و نشاطی ستودنی داشت. متأسفانه در اوضاع اقتصادی و ارزی فعلی و مشکلات تخصیص نیافتن بودجه و ارز لازم، تعداد این کرسی‌ها به ۱۶ رسیده و اداره همین تعداد اندک نیز با مشکل مواجه‌ شده ­است. سازمان برنامه و بودجه از مهرماه سال قبل تا کنون، بودجه‌ای برای این کار اختصاص نداده و حال و بال این گستره بحرانی است.


دفعات مشاهده: 6073 بار   |   دفعات چاپ: 404 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

برگزاری سومین نشست مراکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی در گیلان برگزاری سومین نشست مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی در گیلان

 | تاریخ ارسال: 1398/4/15 | 

به گزارش خبرگزاری فارس از  رشت، سومین نشست روسای مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان دانشگاه‌های کشور امروز در  سالن شورای دانشگاه گیلان برگزار شد. 

مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی بخشی از حوزه وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، این مرکز با دو معاونت گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در کرسی‌ها و مراکز آموزشی خارج از کشور و معاونت همکاری‌های علمی و سازمان‌های تخصصی به تمام امور مربوط به روابط بین‌الملل دانشگاه‌های ایران و جهان می‌پردازد. 

گفتنی است معاونت گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی، انتخاب و اعزام استادان این رشته به کشورهای دارای کرسی و تقویت و حمایت از زبان فارسی و فرهنگ ایرانی در اقصی نقاط جهان را بر عهده دارد، از طرفی ارسال کتب و مواد آموزشی به کرسی‌های خارج از کشور نیز از وظایف این معاونت اعلام‌شده است. 

لازم به ذکر است ترکیب فعلی شورای علمی، مسؤولیت‌های مختلفی ازجمله مصاحبه با استادان متقاضی اعزام و بررسی پرونده آنان  را بر عهده دارد که ۱۲ تن از استادان برجسته و شناخته‌شده در رشته‌های زبان و ادبیات فارسی، فرهنگ و زبان باستانی، زبان‌شناسی و ایران‌شناسی و همچنین نمایندگانی از نهادهای مختلف ازجمله سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت امور خارجه، سازمان دانشجویان کشور و بنیاد سعدی، در شورای علمی و برنامه‌ریزی معاونت گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی عضویت دارند. 

بخشنامه تعطیلی کرسی زبان فارسی وزارت علوم، بخشنامه‌ای غیر کارشناسانه است

رئیس دپارتمان گسترش زبان فارسی در خارج از کشور وزارت امور خارجه در این نشست با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه در دو شأن حاکمیتی و اجرایی مشغول به فعالیت است، اظهار کرد: همه اموری که به حوزه امور خارجه مربوط می‌شود به وزارت خارجه نیز مرتبط می‌گردد و درجایی که وظیفه حاکمیتی وزارت امور خارجه نقش‌آفرین باشد بدون نیاز به اقناع و صرفاً با تشخیص خود ورود خواهد کرد. 

محمد حسین میرزا آقاجانی با تأکید بر لزوم مدیریت همسان‌سازی فعالیت‌های وزارتخانه‌ها گفت: وزارت امور خارجه  با دیدن بخشنامه وزارت علوم مبنی بر تعطیلی کرسی زبان فارسی واکنش نشان داده و آن را بخشنامه‌ای غیر کارشناسانه تلقی کرده است. 

وی با اشاره به مشکلات ارز و تبعات آن افزود: مدیریت برای زمان‌های چالشی است لذا باید از این مسئله به بهترین نحو بهره برده و در راستای گسترش زبان فارسی در خارج از کشور تلاش مضاعف صورت بگیرد. 

رئیس دپارتمان گسترش زبان فارسی در خارج از کشور وزارت امور خارجه  با بیان اینکه ما مسؤول دفاع از حاکمیت ملی هستیم، تصریح کرد: باید از ظرفیت سفارت‌خانه‌ها، ایرانیان خارج از کشور و یا ایران دوستان به بهترین نحو بهره برد تا با ارتباطات قوی در این حوزه بهترین نتیجه حاصل شود.

برگزاری دوره‌های گیلان شناسی برای توریست‌های خارجی در گیلان

رئیس مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان دانشگاه گیلان (آزفا) نیز در این نشست با بیان اینکه دوره تخصصی تربیت مدرس زبان فارسی باهدف تربیت مدرسان زبان فارسی و ایجاد مهارت‌های حرفه‌ای آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان طراحی‌شده است، اظهار کرد: دوره آموزش دانشگاهی زبان فارسی، دوره آزاد آموزش زبان فارسی، دوره‌های آموزشی زبان و ادبیات فارسی، دوره‌های دانش‌افزایی استادان زبان و ادبیات فارسی و دوره‌های گیلان شناسی از دوره‌های آموزشی محسوب می‌شود.

محمدامین صراحی با بیان اینکه دوره آزاد آموزش زبان فارسی برای کسانی طراحی‌شده که به هر دلیل نیاز به یادگیری زبان فارسی دارند، گفت: طول دوره، با توجه به زمان حضور زبان آموزان طراحی می‌شود و در پایان هر دوره، به زبان آموزان گواهی صادر می‌شود.

وی با اشاره به دوره‌های گیلان شناسی تصریح کرد: مخاطبین این برنامه ایرانیان علاقه‌مند و توریست‌های فرهنگی خارجی هستند که می‌خواهند بافرهنگ گیلان از نزدیک آشنا شوند که این افراد در کنار بازدید از مکان‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری، مسائلی را درباره زبان فارسی و زبان‌های رایج در استان گیلان به‌طور فشرده می‌آموزند. 

به گزارش فارس، مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان دانشگاه گیلان با مساحتی بیش از هزار و ۵۰۰ مترمربع فضای آموزشی دارای سه آزمایشگاه مجهز آموزش زبان، چهار کلاس درس و یک اتاق مجهز ویژه میهمانان می‌باشد که در بلوک شش دانشکده ادبیات و علوم انسانی واقع‌شده است. 


دفعات مشاهده: 5150 بار   |   دفعات چاپ: 297 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

آیین گشایش مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان آیین گشایش مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان

 | تاریخ ارسال: 1398/4/15 | 
پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و سرود اختصاصی دانشگاه خوارزمی، آقای دکتر شادروی منش  از تلاش های فراوانی که برای اخذ این مجوز از سوی مسئولان محترم صورت گرفته تشکر، قدردانی و تبیین نمودند: از آنجایی که وجود این مرکز در رتبه بندی دانشگاه ها تأثیر بسزایی دارد، ما امیدواریم بتوانیم با مساعدت ریاست محترم دانشگاه ضمن استفاده از این فرصت در تحقق اهداف عالی دانشگاه گام برداریم.
سپس ریاست محترم دانشگاه ضمن خوشامدگویی به دانشجویان فارسی آموز از تأسیس مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان ابراز خرسندی کردند و تشکیل این مرکز در دانشگاه را به فال نیک گرفتند و در این خصوص رهنمودهای لازم را بیان نمودند.
در ادامه آقای دکتر سارلی نیز ابراز امیدواری کردند که با فراهم شدن امکانات و ایجاد زیر ساخت های مناسب بتوانیم استانداردهای دانشگاه را ارتقا دهیم و در سطح بین الملل به جایگاه مطلوبی دست یابیم.

دفعات مشاهده: 4976 بار   |   دفعات چاپ: 271 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر