مدیریت روابط عمومی-  اخبار و رویدادها
جلسه مشترک مدیرعامل منطقه آزاد قشم با دانشگاه خوارزمی جلسه مشترک مدیرعامل منطقه آزاد قشم با دانشگاه خوارزمی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۰/۸ | 
در راستای تحقق اهداف بلندمدت دانشگاه خوارزمی، ایجاد و توسعه روابط برون دانشگاهی، در تاریخ یک دی ماه 1398، جلسه مشترکی با حضور آقای دکتر عزیزالله حبیبی رئیس دانشگاه خوارزمی و برخی از معاونان و مدیران دانشگاه و آقای مهندس حمیدرضا مومنی مدیرعامل منطقه آزاد قشم در ساختمان مناطق آزاد کشور برگزار شد.
ابتدا آقای دکتر حبیبی ضمن تشکر از میزبانی مدیرعامل منطقه آزاد قشم نکاتی را در مورد قدمت و پیشینه دانشگاه خوارزمی به عنوان اولین مرکز آموزش عالی در ایران برشمرد. ایشان با تاکید بر مأموریت دانشگاه در ارتباط با صنعت و توسعه، روابط علمی-فرهنگی با سازمان های مرتبط در خارج از دانشگاه، به  ذکر برخی دستاوردهای دانشگاه در عرصه های مختلف پرداخت و نیز بر آمادگی دانشگاه جهت مشارکت و همکاری در پروژه های علمی، فرهنگی و تجاری منطقه آزاد قشم تاکید کرد.
سپس آقای دکتر عبداللهی، معاون آموزشی  و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ، بر اهمیت همکاری های آموزشی و پیشبرد اهداف مرتبط دو طرف تاکید و اظهار امیدواری کردند که منطقه آزاد قشم، بتواند از ظرفیت های آموزشی-پژوهشی دانشگاه بهره‌مند شود. ایشان با ذکر توانمندی‌های موجود در زمینه های گردشگری و بسترسازی های ایجاد شده برای ایجاد کلینیک سلامت در آن منطقه، بر لزوم شکل گیری ارتباطات جدی و موثر دانشگاه با منطقه آزاد قشم تاکید کردند.
پس از ذکر مقدماتی در مورد چگونگی شکل گیری ارتباطات اولیه منطقه آزاد قشم و دانشگاه خوارزمی، آقای دکتر علی عظیمی وقار سرپرست مرکز آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه، در مورد توافقات اولیه، ایجاد شعبه بین الملل دانشگاه در آن منطقه توضیحاتی ارائه دادند. بنابه اظهارات  ایشان،  قرار است با همکاری سازمان منطقه آزاد قشم، شعبه پردیس بین الملل دانشگاه  در قشم راه اندازی شده،  دانشگاه در بخش تحصیلات تکمیلی و نیز آموزش های آزاد بصورت فعال در آن منطقه حضور داشته باشد.
در ادامه آقای مهندس مومنی با اشاره به نقشه راه جامع مناطق آزاد کشور که با حضور 14 نفر از وزرا و شخص رئیس جمهور طرح و ابلاغ شده است مهمترین اهداف تعیین شده را ایجاد اشتغال پایدار، توسعه صنعت-صادرات محور با مشارکت شرکت های خارجی و نیز توسعه صنعت گردشگری و ارتقای زیرساخت های تخصصی صادرات ذکر کردند.
ایشان با اشاره به ماموریت های ویژه تعیین شده برای 11 منطقه آزاد کشور به صورت کلی و اقدامات انجام شده با همکاری شرکت های بین المللی همچون کووی کره، نامورای ژاپن، برای تدوین طرح جامع حوزه مطالعاتی و توسعه منطقه قشم، یکی از نیازهای این مناطق را تحقق این طرح جامع دانست و از دانشگاه خوارزمی دعوت کردند که در این حوزه مشارکت فعال داشته باشد.
همچنین ایشان با اشاره به حوزه های متنوع همکاری نظیر صنعت، فناوری، گردشگری و آموزشی ذکر کردند که رویکرد ایشان تاکید تک حوزه ای نیست و امکان مشارکت دانشگاه در تمام زمینه های توانمندی دانشگاه ممکن است.
آقای مهندس مومنی یکی از نگرانی های خود را کاهش نقش آموزشی این منطقه و کاهش تعداد دانشجویان حاضر در این منطقه دانستند و به عنوان یک آسیب، درخواست کردند که در این زمینه دانشگاه با آسیب شناسی این ضایعه، راهکارهای برون رفت را طراحی و ارائه کند. همچنین ایشان پیشنهاد کردند به عنوان یک طرح پایلوت، چگونگی پیوند دانشگاه با صنعت را طراحی و عرضه کنند. به همین منظور ایشان از مسئولان دانشگاه دعوت کردند که برای مطالعه زمینه های همکاری و بررسی زمینه های انعقاد یک تفاهم نامه جامع از قشم بازدید کرده، با مشارکت مسئولان مستقر در قشم امکان مشارکت دانشگاه خوارزمی در طرح های جاری و آتی را ممکن کنند.
سپس آقای دکتر شنبه زاده معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، رویکردهای اتخاذ شده در قشم را حرکتی رو به جلو عنوان و اذعان داشتند: خوشبختانه دانشگاه خوارزمی می تواند هم راستا و در کنار مسئولان منطقه آزاد قشم در تدوین نقشه راه توسعه قشم، آسیب‌شناسی مخاطرات موجود، و نیز مشارکت فنی و علمی در طرح های موجود این منطقه، نقش تاثیرگذاری داشته باشد.
در پایان طرفین اظهار امیدواری کردند که زمینه های طرح شده به سرعت تبدیل به قراردادهای اجرایی شده و زمینه های همکاری مشترک فراهم گردد.
پس از جلسه ریاست دانشگاه، به آقای دکتر عظیمی وقار مسئولیت دادند تا مطالعات اولیه را انجام دهند و پروپوزال همکاری های مشترک را تهیه و همچنین با تشکیل کارگروهی زمینه های همکاری ها را به صورت جدی دنبال کنند.

 
نشانی مطلب در وبگاه مدیریت روابط عمومی:
http://khu.ac.ir/find.php?item=21.6429.56874.fa
برگشت به اصل مطلب