پردیس بین الملل دانشگاه خوارزمی- تهران- دانشجویان دکتری
فایل صوتی: راهنمای عملی دفاع از پایان نامه و رساله

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۱۹ | 
یکی از مهم‌ترین اتفاقات دوره دانشجویی روزی است که از پایان‌نامه خود دفاع می‌کنید. معمولاً دفاع از پایان‌نامه با استرس همراه است اما مجموعه نکاتی در این زمینه وجود دارد که با رعایت کردن آن‌ها، بدون مشکل می‌توانید از پایان‌نامه خود دفاع کنید. مجموعه نکات راهنمای دفاع از پایان نامه و رساله را در این فایل صوتی با صدای دکتر حمزه خواستار بشنوید؛


راهنمای عملی دفاع از پایان‌نامه

 یکی از مهم‌ترین اتفاقات دوره دانشجویی روزی است که از پایان‌نامه خود دفاع می‌کنید. معمولاً دفاع از پایان‌نامه با استرس همراه است اما مجموعه نکاتی در این زمینه وجود دارد که با رعایت کردن آن‌ها، بدون مشکل می‌توانید از پایان‌نامه خود دفاع کنید.
 
در مرحله دفاع شما لازم است نسخه تائید شده توسط استاد راهنما و استاد مشاور را تحویل گروه آموزشی دهید؛ گروه آموزشی آن را تحویل استاد داور خواهد داد؛ استاد داور حداقل یک یا دو هفته برای مطالعه پایان‌نامه شما وقت می‌گذارد. پس از تائید استاد داور، شما بایستی با هماهنگی اساتید داور، راهنما و مشاورتان زمانی برای دفاع تعیین کنید.
در روز دفاع یک یا دو ساعت قبل از شروع حتماً در محل جلسه حضور داشته باشید. لپ‌تاپ خودتان را همراه ببرید و فایل‌ها را به صورت آماده داشته باشید. اگر لازم است پرینت از فایل پاور پوینت داشته باشید که بتوانید از آن استفاده کنید. پرینت نسخه نهایی پایان‌نامه را نیز همراه داشته باشید که در صورت درخواست اساتید در اختیار آن‌ها بگذارید.
جلسه دفاع پایان‌نامه با صحبت‌های استاد راهنما شروع می‌شود. بعد از صحبت‌های مقدماتی، استاد راهنما از شما درخواست می‌کند که ارائه را شروع کنید. در ابتدای ارائه از استاد راهنما و مشاورتان به خاطر اینکه نقش مهمی در راهنمایی کار داشتند تشکر کنید. همچنین از استاد داور به خاطر اینکه داوری را قبول کرده و برای آن وقت گذاشتند تشکر کنید. سپس ارائه خود را شروع کنید.
کیفیت فایل پاور پوینت در ارائه شما بسیار تأثیرگذار است؛ شما به یک فایل پاور پوینت ساده و informative یعنی دارای اطلاعات مناسب از پایان‌نامه نیاز دارید. تعداد 20 تا 30 اسلاید معمولاً برای دفاع کارشناسی ارشد کافی است. اطلاعات پایان‌نامه را به‌گونه‌ای وارد پاور پوینت کنید که جامع‌ومانع باشد. از ترانزیشن ها و انیمیشن‌های غیرمعمول استفاده نکنید. درون اسلایدها بیش‌ازحد از متن استفاده نکنید و بیشتر از شکل، نمودار و جدول بهره بگیرید؛ برای مثال اگر می‌خواهید ادبیات پژوهش را توضیح بدهید از مطالبی استفاده کنید که جدول یا خلاصه تحقیقات پیشین هستند. (برای بهبود سطح ارائه خود می‌توانید از آموزش‌های طراحی پاورپوینت و تم‌های آماده که در اینترنت به‌صورت رایگان در دسترس هستند استفاده کنید).
توجه داشته باشید که شما 30 تا 45 دقیقه برای ارائه کارتان وقت دارید. این زمان را باید به‌خوبی تقسیم کنید؛ ابتدا از عنوان پایان‌نامه شروع کرده و توضیح دهید که چرا این عنوان را انتخاب کردید. بیان مسئله را هم در اسلایدهای اولیه بیاورید. سؤال اصلی یا مسئله اصلی تحقیق که پیگیری کرده‌اید را شرح داده و توضیح دهید که برای پاسخ به چه سؤالی این پژوهش را انجام دادید. نشان دهید که نسبت به آن چیزی که می‌گویید تسلط دارید. این اتفاق با تمرین ممکن می‌شود؛ قبل از دفاع باید به‌صورت تمرینی یک دفاع اولیه داشته باشید تا مشکلات احتمالی را رفع کنید.
بعد از بیان مسئله وارد ذکر ادبیات پژوهش شوید. در بخش ادبیات پژوهش معمولاً اساتید از شما می‌خواهند اسلایدهای مربوط به ادبیات پژوهش را سریع‌تر ارائه کنید. این یک امر طبیعی است، البته شما اسلایدهای مربوط به ادبیات را به‌صورت کامل در فایل ارائه خود بیاورید.
بعد از بیان ادبیات تحقیق نوبت به توضیح در زمینه روش تحقیق می‌رسد؛ در اینجا باید بگویید برای پاسخ به مسئله تحقیق، از چه روش آماری استفاده کردید، چه داده‌هایی گردآوری کردید، جامعه آماری چه کسانی بودند و چه ویژگی‌هایی داشتند. به‌صورت کلی ویژگی‌های روش تحقیق خود را اینجا ذکر کنید.
بعد از توضیحات روش تحقیق بایستی یافته‌های تحقیق را بیان کنید. یافته‌ها در قالب جدول‌ها، نمودار و شکل‌ها می‌توانند ارائه شوند. در مورد آن‌ها توضیحات کافی و تحلیلی ارائه بدهید.
مرحله آخر جمع‌بندی است؛ شما بین 5 تا 10 دقیقه فرصت دارید که معنا و کاربرد یافته‌های شما چیست و چه پیشنهاد‌هایی می‌شود بر مبنای آن داد.
بعد از این‌که کار خود را ارائه کردید استاد راهنما از استاد داور می‌خواهد مواردی که موردنظرشان است مطرح کنند. در اینجا استاد داور یک سری اصلاحات یا مواردی را در مورد پایان‌نامه می‌گوید و ممکن است سؤالات مستقیمی را از شما بپرسد. شما باید حتماً اصلاحاتی را که ایشان می‌گویند یادداشت کنید تا بعد از دفاع در زمان یک یا دوهفته‌ای که به شما داده می‌شود اصلاحات موردنظر داور را انجام بدهید. برخی از سؤالات و ابهامات را هم در همان جلسه دفاع باید پاسخ دهید.
اگر احتمالاً سؤالی را بلد نبودید استاد راهنما می‌تواند به شما کمک کند. بعد از اتمام صحبت‌های داور، استاد مشاور هم اگر بحثی داشتند مطرح می‌کنند.  در پایان این مرحله استاد راهنما از حاضرین در جلسه می‌خواهد که جلسه را ترک کنند. استاد راهنما، داور و مشاور در اتاق دفاع شور گرفته و بقیه باید اتاق دفاع را ترک کنند. نمره پایان‌نامه در این جلسه اختصاصی مشخص می‌شود.  با پایان این جلسه و پس از تعیین نمره، مجدداً حاضران به اتاق دفاع دعوت می‌شوند و نمره در حضور آن‌ها اعلام می‌شود.
این خلاصه‌ای از جلسه دفاع است؛ اما یک سری اصلاحاتی وجود دارد که شما بایستی با هدایت استاد راهنما این اصلاحات را انجام دهید. اصلاحات به رؤیت استاد داور می‌رسد و پس از تائید ایشان پایان‌نامه شما آماده تکثیر خواهد بود.

نشانی مطلب در وبگاه پردیس بین الملل دانشگاه خوارزمی- تهران:
http://khu.ac.ir/find.php?item=59.9945.52172.fa
برگشت به اصل مطلب